Konya Güneysınır İlçe Halk Kütüphanesi
 
BAĞLANTILAR

 
 
GÜNEYSINIR

                        
   Güneysınır

 Konya ilinin bir ilçesidir. Konya'ya 75 km uzaklıkta, Konya-Karaman D715 karayolunun 11 km batısında yer alan ilçe merkezini oluşturan iki yerleşim yeri, Osmanlı döneminde Karasınır ve Elmasun olarak bilinen köyler idi. Her iki köyle ilgili kayıtlara, 1531 tarihli Muhasebe Defteri'nde ve 1584 tarihli tahrir defterlerinde rastlanmaktadır. Ayrıca Elmasun, 19. yüzyılda Batılı coğrafyacılar tarafından hazırlanan çeşitli haritalarda, örneğin Tallis tarafından yayınlanan 1851 tarihli Asia Minor haritasında gösterilmektedir. Her iki köy cumhuriyet döneminde önce Bozkır ilçesine bağlı iken 1955 yılında Çumra ilçesine bağlanmıştır. 9 Mayıs 1990 tarihinde ise Güneybağ ve Karasınır kasabaları ile Emirhan köyünün birleşmesiyle "Güneysınır" adını alarak ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçe, idare binalarının Karasınır ve Güneybağ mahallelerinin arasındaki alana taşınmasıyla bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Halk arasında "Gavur Hüyüğü" ve "Güdelesin" diye bilinen hüyükten ve civardaki bazı köylerden, eski çağlara ait topraktan yapılmış çanak, çömlek, tuğla ile madenî eşya kalıntılarının ortaya çıkmış olması; ilçede yerleşik hayatın çok eski zamanlarda başlamış olduğuna işaret etmektedir. Bilge Umar'ın Türkiye'deki Tarihsel Adlar kitabında Elmasun adının etimolojisi Hititlerden önce Orta Anadolu'ya hakim olan Luwi diline dayandırılmaktadır.

İlçenin adı, Güneybağ'daki "Güney" ile Karasınır'daki "sınır" kelimelerinin birleştirilmesiyle türetilmiştir. 1990'da ilçenin kuruluşu sırasında, Güneybağ'daki "bağ" ile Karasınır'daki "Kara" kelimelerinin birleştirilmesi sonucunda ilçenin adının Karabağ olması önerildiyse de, aynı adı taşıyan bir kasabanın Cihanbeyli ilçesinde bulunması nedeniyle Güneysınır tercih edilmiştir.


Güneybağ mahallesi, Güneysınır, Konya haritası


Bin Yıllık Anıt Ağaç :

İlçeye bağlı Alanözü beldesinde tescilli bin yaşın üzerinde bir anıt ağaç (Ardıç Ağacı)
bulunmaktadır. Güneysınır İlçesine bağlı Alanözü beldesinde buluna anıt ardıç ağacının çevresini 13 kişi kollarını tamamen açarak ancak dolaşabiliyor. Taç çevresi 52 metre olan ağacın boyu 13 metre olarak ölçüldü. Kök uzunluğu ise 800 metreye kadar ulaşıyor. Anıt Ağaç halen tüm gösterişiyle ayakta duruyor. 

GÜNEYSINIR HARİTASI ile ilgili görsel sonucu Yerköprü Şelalesi (Göksu) :

Yerköprü (Göksu) Şelalesi ilçemiz hudutlarında olup şelalelere giden yol ilçemizden geçmektedir. Göksu Şelalesi bir doğa harikası olup görülmeye değer yerlendendir. Şelale, Güneysınır ilçesine 45, Konya’ya ise 110 kilometre uzaklıktadır. 20 metre yükseklikten akan ve Akdeniz’e doğru süzülen muhteşem şelale görenleri büyüleyen bir güzelliğe sahip.


GÜNEYSINIR GÖKSU ile ilgili görsel sonucu


Gavur Höyüğü :

Güneysınır ilçe merkezinin 2 km. doğusunda yer almaktadır. 200 x 150 x 20 m. boyutlarındadır. İTÇ; MÖ 2. ve 1. binyıl; Roma – Bizans dönemi çanak çömlekleri bulunmuştur. GD-KB yönündedir.


http://guneysinirttk.com/wp-content/uploads/2016/02/gavr_01.jpg
Güdelesin Höyüğü :

Güneysınır ilçesinin 3 km. doğusundadır. Kuzey etkelerinde kalkolitik malzeme olduğu bildirilmektedir. Tepe kesiminde ise Helenistik-Roma çanak çömleklerine rastlanılmıştır. GGD-KKB yönündedir.

Güdelesin


82317740

 
 
HavaDurumu-BugünHavaDurumu-YarınHavaDurumu-3.GünHavaDurumu-4.Gün 
                                                                                                                           
                                                                                                                 
                                                                                                                       
Facebook -  Twitter'da Biz
Mesai Gün ve Saatleri
        
 

sALI /cUMARTESİ :08:00/17:00
pAZAR VE pAZARTESİ gÜNLERİ kAPALIDIR.

    
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 566 kez gösterilmiştir.